Filtrování
Značky
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
0-9
Výrobci
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
0-9

Plynopropustné kontaktní čočky jsou pevné čočky vyrobené z odolných plastů, které propouštějí kyslík. Tyto čočky se také nazývají plynopropustné čočky, tvrdé čočky, tvrdé kontaktní čočky, kontaktní čočky RGP a čočky propouštějící kyslík.

První typy tuhých kontaktních čoček byly vyrobeny ze skla, později, v roce 1936, byl objeven typ plastu zvaný polymetylmetakrylát (PMMA), který se používal jako náhrada skla. Do roku 1971, kdy se objevily první měkké kontaktní čočky, byly všechny čočky vyrobeny z tohoto typu materiálu. PMMA má vynikající vlastnosti, vysokou odolnost proti rozbití a poškrábání a snadno se s ním pracuje. Nevýhodou tohoto materiálu však byla jeho nepropustnost pro kyslík a obecně pro různé plyny, zatímco oko potřebuje značné množství kyslíku.

Mezitím však byly vyvinuty čočky propouštějící plyny, které obsahují silikon, takže jsou pružnější než tvrdé čočky z PMMA. Silikon umožňuje průchod kyslíku tvrdou čočkou a udržuje tak rohovku zdravou. Mnohé moderní tvrdé čočky ve skutečnosti umožňují, aby se k rohovce dostalo více kyslíku než většina měkkých kontaktních čoček. Na rozdíl od tvrdých PMMA čoček, které musely mít menší velikost a okraje směrem od oka, aby kyslík mohl pronikat dovnitř, mohou mít tvrdé kontaktní čočky jakoukoli velikost a lze je bez problémů nasadit blíže k povrchu oka, čímž se zajistí potřebné množství kyslíku. Snadněji se také nasazují, takže při sportu nebo jiných aktivitách bezpečně drží na oku.

Kontaktní čočky RPG tedy nabízejí lepší vidění, trvanlivost, odolnost vůči usazeninám, umožňují očím dýchat, poskytují nejjasnější vidění po celou dobu nošení, jsou ideální pro všechny typy aktivit včetně sportu, mohou zpomalit progresi krátkozrakosti a jsou bezvodé. Ať už však nosíte jakékoliv kontaktní čočky, je nutná také správná péče o ně.

Abyste o ně mohli pečovat, potřebují tvrdé čočky své vlastní specifické roztoky pro péči. Tvrdé kontaktní čočky můžete udržovat svěží, bez bakterií a stop bílkovin, například pomocí čisticích prostředků nebo dezinfekčních roztoků na tvrdé kontaktní čočky. Tyto roztoky pro tvrdé kontaktní čočky udržují vaše oči zdravé po celou dobu nošení, chrání je před infekcí a zajišťují pohodlné nošení kontaktních čoček.

Kromě nich existují také denní nebo týdenní víceúčelové roztoky nebo roztoky na čištění, dezinfekci nebo zvlhčování tvrdých kontaktních čoček. Mezi nejoblíbenější značky patří Boston, Delta, Menicon s MeniCare Plus a MeniCare Pure a Menicon Progent. Všechny tyto přípravky bojují proti suchým očím a jakémukoli nepohodlí, které mohou čočky způsobovat.